Σας ενημερώνουμε πως στη σελίδα των Σχολικών Μονάδων όλων των βαθμίδων και συγκεκριμένα στο menu «Παραγγελίες» θα ενεργοποιηθεί την Τετάρτη 1η Σεπτεμβρίου 2021 η καρτέλα «Προσβάσιμα» στην οποία δίνεται η δυνατότητα παραγγελίας του Προσβάσιμου Εκπαιδευτικού Υλικού.

Θα παρακαλούσαμε να ενημερωθούν οι Σχολικές Μονάδες αρμοδιότητάς σας σχετικά και εφόσον χρειάζονται τα σχετικά βιβλία να προχωρήσουν σε παραγγελία σύμφωνα με τις ανάγκες τους έως την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2021.

Μετά την παραγγελία τα βιβλία θα ενσωματωθούν σε Συμπληρωματικές Παραγγελίες και θα καλυφθούν το συντομότερο δυνατόν από τα αρμόδια Κέντρα Διανομής.

Επειδή κατά το παρελθόν υπήρξε σχετική παρερμηνεία, θα θέλαμε να διευκρινιστεί πως το Προσβάσιμο Εκπαιδευτικό Υλικό δεν είναι το εκπαιδευτικό υλικό που διατίθεται στα τμήματα Τάξεων Υποδοχής και Δομών Προσφύγων, μπορεί όμως φυσικά να διατεθεί εφόσον απαιτείται, εφόσον δηλαδή υπάρχουν μαθητές/τριες με αντίστοιχες Ειδικές Ανάγκες.

Τέλος, όσον αφορά τις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, διευκρινίζουμε πως η δυνατότητα παραγγελίας των βιβλίων του Προσβάσιμου Εκπαιδευτικού Υλικού δίνεται μέσω του menu «Παραγγελίες» «Διδακτικών Βιβλίων» επιλέγοντας τη βαθμίδα «Ειδική Αγωγή».

Εκ μέρους της Διεύθυνσης Εκδόσεων του ΙΤΥΕ Διόφαντος

Ιστότοπος: https://publications.cti.gr/